איך מייצרים חשמל

כמות אור השמש שפוגעת בכדור הארץ במשך שעה וחצי יכולה לספק את צריכת האנרגיה של כל תושבי הכדור במשך שנה שלמה.

איך מייצרים חשמל? ובכן, טכנולוגיות סולאריות ממירות את אור השמש לאנרגיית חשמל באמצעות לוחות פוטו-וולטאיים (PV) הלוכדים את קרני השמש. אנרגיה זו יכולה לשמש לייצור חשמל ולאפשר לאחסן חשמל בסוללות או באחסון תרמי.

איך מייצרים חשמל איך זה עובד?

תוהים איך מייצרים חשמל מהשמש? ובכן אנרגיה סולארית ממירה את אור השמש והופכת אותו לכוח, לחשמל. שתי צורות של אנרגיה מופקות מהשמש לשימושנו – חשמל וחום.

איך מייצרים חשמל וחום? את שניהם ניתן לייצר באמצעות פאנלים סולאריים. אלה יכולים להיות בגודל שמתאים לגג הבית או בפריסה ענקית המשתרעת על פני דונמים של אדמה כפרית ונקראת ׳חווה סולאריות׳.

תוהים איך מייצרים חשמל נקי? המשיכו לקרוא!

אנרגיה סולארית – מקור אנרגיה נקי

אנרגיה סולארית היא מקור אנרגיה מתחדש, נקי ואינסופי שאינו יוצר פליטות גזי חממה מזיקים. ולמעשה, כל עוד השמש ממשיכה לזרוח (גם אם היא מאחורי העננים), היא תשחרר אנרגיה לכדור הארץ.

זו אנרגיה סולארית נקיה גם בזכות העובדה שהפאנלים הסולאריים מקטינים מאוד את טביעת הרגל הפחמנית של בני האדם, גם בגלל שהם מחזיקים מעמד למעלה מ-25 שנה, וגם בגלל האפשרות למחזר את החומרים שמהם מיוצרים הפאנלים הללו, כך שטביעת הרגל הפחמנית רק תלך ותפחת.

עוד שירותים שאנו מספקים:

מתי התגלתה האנרגיה הסולארית?

אנרגיה סולארית שימשה את האנושות כבר במאה ה-7 לפני הספירה. בני אדם השתמשו באור השמש כדי להדליק אש, על ידי החזרת קרני השמש מעצמים מבריקים. מאוחר יותר, במאה ה-3 לפני הספירה, רתמו היוונים והרומאים את כוח השמש בעזרת מראות, כדי להדליק לפידים שיועדו לשימוש בטקסים דתיים.

בשנת 1839, גילה הפיזיקאי הצרפתי בן ה-19 אז, אדמונד בקארל (Edmond Becquerel), את האפקט הפוטו-וולטאי (PV). זה קרה במהלך ניסוי בתא עשוי מאלקטרודות מתכת בתמיסה מוליכה. הפיזיקאי הצעיר ציין שהתא הפיק חשמל רב יותר כאשר נחשף לאור – זה היה תא פוטו-וולטאי!

בשנת 1954 נולדה טכנולוגיית ה-PV כאשר שלושה מדענים פיתחו תא PV מסיליקון. זה היה התא הסולארי הראשון שהיה מסוגל לספוג ולהמיר אנרגיה מהשמש לחשמל, שהספיק כדי להפעיל ציוד חשמלי יומיומי. היום לוויינים וחלליות המקיפים את כדור הארץ, מופעלים על ידי אנרגיה סולארית.

מהו תהליך ייצור החשמל מאנרגיה סולארית?

אז איך מייצרים חשמל מפאנלים סולאריים? פאנלים אלה עשויים לרוב מסיליקון או מחומר מוליך למחצה אחר, המותקן במסגרת פאנל ממתכת עם מעטפת זכוכית. כאשר חומר זה נחשף לפוטונים של אור השמש (צרורות קטנים מאוד של אנרגיה), הוא משחרר אלקטרונים ומייצר מטען חשמלי.

מטען PV זה יוצר זרם חשמלי ישר (DC), הנלכד על ידי החיווט בפאנלים הסולאריים. החשמל הישר  מומר לזרם חילופין (AC), שהוא סוג הזרם החשמלי המשמש את מכשירי החשמל הביתיים.

שתפו עם חברים
צרו עמנו קשר
*6793
כפר סבא התע"ש 20
ימים א’-ה’ 08:00-18:00
לייעוץ ללא התחייבות
מלאו פרטים ונחזור אליכם
התחל שיחה בווצאפ
1
היי, איך אפשר לעזור?
התחל שיחה
שלום איך נוכל לעזור?
Skip to content