איך עובד פאנל סולארי?

כולם יודעים שפאנלים פוטו-וולטאיים (Photovoltaic – PV) סולאריים הופכים את אור השמש לחשמל בר שימוש, אבל רק מעטים מכירים את המדע שמאחורי תהליך זה. למעשה, הכול מסתכם באפקט הפוטו-וולטאי, ביכולת של חומר לפלוט אלקטרונים כאשר הוא שטוף באור שמש.

שלבים בסיסיים בייצור ובהולכה של אנרגיה סולארית

לפני שנבדוק מקרוב איך עובד פאנל סולארי, בואו נעיף מבט מלמעלה על הייצור וההולכה של אנרגיה סולארית:

  • אור השמש פוגע בפאנלים הסולאריים ויוצר שדה חשמלי.
  • החשמל שנוצר זורם אל קצה הפאנל ואל תוך חוט מוליך.
  • החוט המוליך מוביל את החשמל לממיר (אינוונטר), שם הוא הופך מחשמל DC (זרם ישר) ל-AC (זרם חילופין) המשמש להנעת מבנים.
  • חוט נוסף מעביר את חשמל ה-AC מהממיר אל לוח החשמל במערכת (קופסת המפסק), המחלק את החשמל לבניין כולו לפי הצורך.

איך עובד פאנל סולארי?

כל כמות חשמל שאינה נדרשת בעת הייצור, זורמת דרך מד חשמל אל רשת החשמל. וכאשר החשמל זורם דרך המונה, הוא מפעיל את המונה לאחור ומזכה את בעלי הפאנלים בגין ייצור עודפי האנרגיה.

כעת, נצלול יותר לעומק כדי להבין איך עובד פאנל סולארי.

עוד כתבה בנושא:

מערכת סולארית מסחרית מתקדמת>>

המדע שמאחורי תאי ה-PV הסולריים

איך עובד פאנל סולארי? ובכן, לוחות PV סולאריים מורכבים מתאים פוטו-וולטאיים רבים וקטנים. המשמעות של התאים ה׳פוטו-וולטאיים׳ היא שהם יכולים להמיר אור שמש לחשמל. תאים אלה עשויים מחומרים מוליכים למחצה, בדרך כלל מסיליקון.

  • כאשר אור השמש פוגע בתא ה-PV הסולארי שבחומר המוליך למחצה, האנרגיה מהאור (בצורת פוטונים), נספגת ומשחררת מספר אלקטרונים אשר לאחר מכן נסחפים בחופשיות בתא.
  • התא הסולארי תוכנן במיוחד עם מוליכים למחצה בעלי מטען חיובי ושלילי, המחוברים יחדיו כדי ליצור שדה חשמלי.
  • שדה חשמלי זה מאלץ את האלקטרונים הנסחפים לזרום בכיוון מסוים – לעבר לוחות המתכת שבתא. זרימה זו נקראת ׳זרם אנרגיה׳, ועוצמת הזרם היא שקובעת את כמות החשמל שכול תא יוכל לייצר.
  • ברגע שהאלקטרונים הנסחפים פוגעים בלוחות מתכת, הזרם מופנה אל החוטים מה שמאפשר לאלקטרונים לזרום כפי שהיו זורמים בכול מחולל חשמל אחר.

המרת זרם החשמל

נמשיך ונסביר איך עובד פאנל סולארי… ובכן, כאשר הפאנל הסולארי מייצר זרם חשמלי, אנרגיה זו זורמת דרך סדרה של חוטים אל הממיר.

רוב צרכני החשמל זקוקים לזרם חילופין (AC), אבל הפאנלים הסולאריים מייצרים חשמל בזרם ישר (DC). המשמעות היא שיש להשתמש בממיר שיוכל להפוך את זרם החשמל מ-DC ל-AC, ולהציע חשמל נגיש לשימוש יומיומי.

לאחר הפיכת החשמל לזרם שמיש, הוא נשלח מהממיר אל לוח החשמל, ומופץ לפי הצורך ברחבי הבניין. החשמל זמין כעת לבני הבית להפעלת תאורה, מכשירי חשמל שונים, והכול באמצעות אותה אנרגיה סולארית שמגיעה אלינו ישירות מהשמש. אז אם תהיתם איך עובד פאנל סולארי, והבנתם את דרך עבודתו, אולי גם תרצו לעשות צעד נוסף, ולהשתמש בעצמכם במערכת סולארית מתקדמת שתפיק עבורכם חשמל נקי וזול.

שתפו עם חברים
צרו עמנו קשר
*6793
כפר סבא התע"ש 20
ימים א’-ה’ 08:00-18:00
לייעוץ ללא התחייבות
מלאו פרטים ונחזור אליכם
התחל שיחה בווצאפ
1
היי, איך אפשר לעזור?
התחל שיחה
שלום איך נוכל לעזור?
Skip to content