אנרגיה גרעינית יתרונות וחסרונות

כמו לכול מקור אנרגיה אחר, מתחדש ולא מתחדש, גם לשימוש באנרגיה גרעינית יש יתרונות וחסרונות. למרות הפיתוח המוגבל של תחנות כוח גרעיניות בזמן האחרון, עדיין אנרגיה זו מספקת כ-20% מהחשמל בארה״ב, למשל.

וכיוון שהזכרנו כבר של אנרגיה גרעינית יתרונות וחסרונות משלה, הנה כמה מהמובילים שכדאי לזכור.

יתרונות וחסרונות בקיצור

מבחינת היתרונות, אנרגיה גרעינית היא מקור אנרגיה נטול פחמן, שמציע יתרונות סביבתיים נוספים. בנוסף, אנרגיה גרעינית זקוקה לשטח קרקע קטן יחסית כדי לפעול, ומשמשת כמקור אנרגיה נפלא לכוח-עומס בסיסי אמין עבור רשת החשמל.

מבחינת החסרונות, אנרגיה גרעינית היא מקור אנרגיה שאינו מתחדש, הקמת מפעל גרעיני כרוכה בעלות ראשונית גבוהה, ופסולת גרעינית ותפעול המפעל הגרעיני מציבים, באופן כללים, כמה אתגרים סביבתיים ובריאותיים.

אנרגיה גרעינית יתרונות וחסרונות

אנרגיה גרעינית יתרונות וחסרונות

  • חשמל נטול פחמן

מפעלי אנרגיה גרעיניים לא מייצרים זיהום אוויר במהלך פעילותם, גם לא פחמן דו חמצני. זה לא אומר שהם לא מזהמים בכלל. אחרי הכול תהליך הכרייה, הזיקוק והכנת האורניום משתמש באנרגיה. וחוץ מזה גם הפסולת הגרעינית מהווה בעיה סביבתית.

לקבלת מידע על אנרגיה סולארית לחצו כאן>> 

טביעת רגל פחמנית קטנה מאוד

תחנת אנרגיה גרעינית תופסת הרבה פחות מקום מבחינה פיזית. לפחות בהשוואה לחוות רוח או לחוות סולריות הזקוקות לשטחים הרבה יותר גדולים.

  • תפוקת אנרגיה גבוהה

בהשוואה לרוב מקורות האנרגיה, במיוחד המתחדשים, תחנת כוח גרעינית מייצרת רמות גבוהות של אנרגיה, כך שהן נחשבות לספקיות מצוינות לפי ’Baseload Electricity’ (הרמה המינימלית של דרישה לאנרגיה ברשת על פני פרק זמן, למשל שבוע).

עוד כתבות בתמצאו אצלנו :

מקור אנרגיה אמין

אנרגיה גרעינית יתרונות וחסרונות מה אנרגיה גרעינית מציעה יציבות מסביב לשעון. אנרגיה גרעינית היא מקור אנרגיה מתחדש ואמין המבוסס על ייצור ונגישות מתמידים. תחנות גרעיניות מייצרות ב-93% מהמקרים בתפוקת הכוח המקסימליות שלהן, שיעור גבוה בהרבה מהתפוקה של מקורות אנרגיה אחרים.

אנרגיה גרעינית – חסרונות:

  • טכנית, אורניום אינו מתחדש

למרות שאנרגיה גרעינית נחשבת אמנם לאנרגיה נקיה, אבל מבחינה טכנית היא אינה מתחדשת. זאת משום שהטכנולוגיה הגרעינית הקיימת מסתמכת על עפרות אורניום לדלק, שנמצאות בכמויות מוגבלות בקרום כדור הארץ.

אנרגיה גרעינית יתרונות וחסרונות

עלויות מראש גבוהות מאוד – הפעלת תחנת אנרגיה גרעינית היא די זולה, יחסית, אבל ההקמה הראשונית היא יקרה מאוד. הכור הגרעיני דורש רמות בטיחות שמעלות עוד יותר את עלויות ההקמה היקרות מלכתחילה.

  • פסולת גרעינית

פסולת גרעינית, שהיא תוצר לוואי מסוכן של תחנות כוח גרעיניות, היא סוגיה מורכבת. מדובר בפסולת רדיואקטיבית שעלול להפוך לאסון סביבתי ובריאותי שממתין להתרחש.

  • תקלות עלולות להיות קטסטרופליות

מתי מתרחשת התכה גרעינית? כשהחום שנוצר על ידי הכור עולה על כמות החום שמערכת הקירור פולטת החוצה. מצב זה גורם לחריגה של המערכת מנקודת ההיתוך שלה. אם זה קורה, אדים רדיואקטיביים חמים עלולים להיפלט ולגרום להתמוססות ולבעירה של המפעל הגרעיני, תוך שחרור חומרים רדיואקטיביים המזיקים לסביבה. כדי למנוע תרחישים שכאלה, התחנות הגרעיניות מצוידות באמצעי בטיחות רבים ומורכבים. רוצים להתייעץ עם צוות המומחים שלנו על אנרגיה גרעינית יתרונות וחסרונות צרו איתנו קשר עוד היום.

שתפו עם חברים
צרו עמנו קשר
*6793
כפר סבא התע"ש 20
ימים א’-ה’ 08:00-18:00
לייעוץ ללא התחייבות
מלאו פרטים ונחזור אליכם
התחל שיחה בווצאפ
1
היי, איך אפשר לעזור?
התחל שיחה
שלום איך נוכל לעזור?
Skip to content