אנרגיה הידרואלקטרית

אנרגיה הידרואלקטרית נוצרת על ידי המרת אנרגיה קינטית שמקורה בתנועת המים לאנרגיה חשמלית. תשתיות הידרואלקטריות עצומות נבנו כדי לרתום את מקסימום האנרגיה שיכול לספק משאב מים מקומי, ולהשתמש באנרגיה נטולת פליטות ומתחדשת.

מהן תחנות הכוח ההידרואלקטריות?

לפני שנתמקד באנרגיה הידרואלקטרית, נתעכב רגע על כמה מושגים שגורים.

למרות שיש נטייה להשתמש לסירוגין במושגים כמו, מאגרים, סכרים ותחנות כוח, למעשה כל אחד מהם מתייחס לאלמנט שונה וקל לזיהוי:

  • סכר: הוא מבנה המתנשא גבוה מעל ליסודות שלו ומכיל כמות עצומה של בטון.
  • מאגר: הוא מתקן לאגירת מים. שני משתנים עיקריים נוגעים למאגרי המים: מפלס המים ונפח האחסון.
  • תחנת כוח: היא הקונסטרוקציה המכילה את הגנרטורים. תחנת כוח הידרואלקטרית, המפיקה אנרגיה הידרואלקטרית, מוגדרת על ידי שני גדלים בסיסיים: הדרך שעוברים המים בין שתי נקודות בגבהים שונים (למשל, מפל) ושיעור הזרימה של המים האלה.

כיצד פועלת אנרגיה הידרואלקטרית

תחנת כוח המפיקה אנרגיה הידרואלקטרית, ממירה את ההבדלים הפוטנציאליים בגבהים של המים לחשמל, על ידי העברת המים בין שתי נקודות שונות הנמצאות בגבהים שונים.

כדי להפיק אנרגיה, זרימת המים צריכה לעבור דרך מעגל הידראולי המחבר בין שתי נקודות בגבהים שונים, שגורמת למים לצבור מהירות במהלכה אנרגיה פוטנציאלית הופכת בחלקה לאנרגיה קינטית. הטורבינה הופכת את אותה אנרגיה קינטית לאנרגיה מכנית, כשהגנרטור הופך אותה לחשמל.

לבסוף, זרימת המים עוזבת את הטורבינה ומשתחררת חזרה לנהר או למאגר, כשהיא כמעט נטלת מהירות ועם האנרגיה הסולארית הפוטנציאלית התואמת את גובה המים בנקודת המוצא.

עוד שירותים שאנו מספקים:

טורבינת רוח כל המידע >>  | פאנל סולארי ליצירת חשמל>>

תפוקה גבוהה

אנרגיה הידרואלקטרית זו מציעה תפוקה גבוהה שנעה בין 95-90 אחוזים ולוכדת כמעט את כל האנרגיה הפוטנציאלית של המים. אובדן הכוח נובע מכמה גורמים:

  • לחץ נמוך במעגל ההידראולי
  • חיכוך בסיבוב של יחידת האנרגיה הידרואלקטרית
  • אבדן בציוד החשמלי

התהליך ההפוך משמש בהליך של שאיבה מתחנות כוח הידרואלקטריות שמסוגלות להפוך תחנות כוח להפיכות: הן ממירות אנרגיה חשמלית לאנרגיה פוטנציאלית על ידי שאיבת מים למאגר או למיכל במעלה הזרם.

סוגים עיקריים של תחנות כוח הידרואלקטריות

תחנות כוח הידרואלקטריות מסווגות לפי ההפעלה שלהן:

  • הפעלה על ידי מי נהר

תחנות כוח אלה מסתגלות לקצב הזרימה של הנהר בכול עת, מבלי לשנות אותו. לאור זאת, לסוגי מפעלים אלה יש קיבולת אחסון מועטה והם עובדים ברציפות ובאופן משתנה לאורך כל השנה. לא ניתן להגביר את האנרגיה שמייצרים מי הנהר כדי לכסות את הביקוש לאנרגיה.

הפעלה על ידי מי מאגר

מתקנים אלה מסוגלים לאגור מים ולשלוט על פעולת תחנת הכוח כדי לעמוד בביקושים המשתנים לאנרגיה. המים נאגרים במאגר במעלה הזרם של תחנת הכוח. השימוש במאגר תלוי ביכולת אגירת המים של תחנת הכוח, במהלך העונות השונות.

  • הפעלה לצרכי אחסון אנרגיה

בנוסף ליכולת של תחנת הכוח ההידרואלקטרית לייצר חשמל, מתקן זה יכול גם לאגור חשמל באמצעות שאיבת מים למאגר האגירה במעלה הזרם.

שתפו עם חברים
צרו עמנו קשר
*6793
כפר סבא התע"ש 20
ימים א’-ה’ 08:00-18:00
לייעוץ ללא התחייבות
מלאו פרטים ונחזור אליכם
התחל שיחה בווצאפ
1
היי, איך אפשר לעזור?
התחל שיחה
שלום איך נוכל לעזור?
Skip to content