אנרגיה סולארית בישראל

אנרגיה סולארית בישראל – הצמיחה המהירה של אנרגיית השמש והרוח בעולם בשנים האחרונות, הפיחה תקווה במאמצים העולמיים להפחית את פליטות גזי החממה ולהגביל את השפעותיהם הרות האסון של שינויי האקלים.

אם בשנת 2012, הניחו המודלים של ׳סוכנות האנרגיה הבינלאומית׳ שגידול השימוש באנרגיה מהשמש והרוח בעולם  יהיה ליניארי, המציאות מראה שמדובר בצמיחה אקספוננציאלית.

הבנת הצמיחה האקספוננציאלית של אנרגיה מתחדשת בעבר, נותנת סיבה לאופטימיות רבה יותר לגבי עמידה ביעדי האקלים בעתיד. האם זה המצב גם בישראל?

המצב בישראל

נתוני השימוש באנרגיה סולארית בישראל מלמדים שלמרות שהשמש שוטפת את ימינו רוב ימות השנה, והיינו יכולים לנצל את אנרגיית השמש באופן נפלא, עדיין השימוש באנרגיה סולארית בישראל אינו עונה על היעדים המקווים על מנת שנוכל לשמור על סביבה בריאה.

ממה נובעים פערים אלה בין מדינות רבות בעולם לבין ישראל? ובכן:

  • ההבדל עשוי לנבוע במיוחד מגילוי מצבורי הגז הטבעי בשטח המדינה.
  • המטרה של המדיניות המקומית אינה לפתח שוק של אנרגיה סולארית בישראל כדי לספק את הביקוש לאנרגיה במדינה, אלא יותר כדי להפחית את צריכת האנרגיה.
  • בהשוואה לארצות הברית ולאירופה, המדינה לא משקיעה מספיק בפיתוח אנרגיה סולארית, מה שמוביל להליך איטי מדי מבחינת השימוש באנרגיה הירוקה.

מדוע אנרגיה סולארית בישראל מתחדשת צומחת כל כך מהר?

 

כדי להמחיש את יעדי האנרגיה המתחדשת שהיו יכולים להיות מנת חלקה של המדינה, הבה נראה מהם הגורמים למהירות המדהימה שבה צומח השימוש באנרגיה מתחדשת ברחבי העולם?

  • אנרגיה סולארית בישראל ירידה בעלויות היא הגורם המכריע ביותר לצמיחה המהירה של אנרגיה מתחדשת. מאז שנת 2010 ירדה עלות החשמל הסולארי ב-85%, והעלויות של אנרגיית הרוח ירדו בקרוב למחצית. שני המקורות המתחדשים הללו הם תחרותיים בהשוואה לעלות של החשמל המיוצר מדלק מאובנים.
  • העלויות ירדו דרמטית גם בגלל המשוב החיובי מאוד וגם בגלל פריסתן של יותר טכנולוגיות המייצרות אנרגיה מתחדשת, שהגדילו את התחרותיות, והפכו את ההתקנה לזולה יותר. מטבע הדברים, ירידה בעלויות מעודדת פריסה רבה יותר.
  • בנוסף, ככול שהפופולריות של האנרגיות המתחדשות גדלה, כך גם מתרחבת השפעתן הפוליטית, והן מצליחות למשוך יותר מימון. כל זה גורם לכך שקל יותר למנף תמיכה נוספת מצד מדיניות הממשלה והמימון. ככול שהמממנים מכירים יותר את הסיכונים הטכניים ואת הפרויקטים הקשורים לאנרגיה מתחדשת, כך יורדת גם עלות ההון.

אנרגיה סולארית בישראל כיום

 

  • גורם אחר לצמיחה עולה מהעדויות המצביעות על כך שהתפשטות של שימוש באנרגיה מתחדשת היא פשוט מדבקת חברתית. כאשר בית מגורים אחד בשכונה מתקין מערכת של פאנלים סולאריים על הגג, השכנים רואים את המערכת, מתחילים לדבר על אפשרות זו, ונוטים יותר להתקין מערכת סולארית גם על גג הבניין שלהם.
  • מדיניות התומכת בצמיחת אנרגיה מתחדשת, כמו זיכויים וסובסידיות במס, ותהליכים המסייעים להפחתת עלויות ההתקנה, ממריצים אנשים רבים יותר להתקין מערכת סולארית.

לבסוף, לאנרגיה סולארית בישראל יש פוטנציאל ענק, והתקווה היא שבעתיד המדינה תעודד ביתר שאת פיתוח והתקנה של מערכות סולארית.

שתפו עם חברים
צרו עמנו קשר
*6793
כפר סבא התע"ש 20
ימים א’-ה’ 08:00-18:00
לייעוץ ללא התחייבות
מלאו פרטים ונחזור אליכם
התחל שיחה בווצאפ
1
היי, איך אפשר לעזור?
התחל שיחה
שלום איך נוכל לעזור?
Skip to content