מהי אנרגיה ירוקה

אנרגיה ירוקה היא כל סוג של אנרגיה נקייה המופקת ממשאבי טבע מתחדשים, כמו: אור השמש, רוח או מים. בנוסף, היא מייצגת פתרון זול שיכול לספק את צרכי האנרגיה של כל האנשים ברחבי העולם מעתה ועד עולם.

משאבי אנרגיה ירוקה הם אלה שלא פוגעים בסביבה בתהליכי ההפקה והייצור שלהם, ולא משחררים גזי חממה לאטמוספירה. אבל הם גם אלה שלא מדלדלים את משאבי כדור הארץ, כמו עצים, גז או דלקים מאובנים.

איך זה עובד?

אנרגיה ירוקה נוצרת לרוב על ידי טכנולוגיות בתחום האנרגיה המתחדשת הפועלות בדרכים שונות כדי להפיק אנרגיה ממקורות שונים, בין אם על ידי שימוש בחשמל מהשמש (כמו פאנלים סולאריים), שימוש בטורבינות רוח או שימוש בכוח זרימת המים.

למעשה, הטכנולוגיה מאפשרת לבני האדם להשתמש במגוון אנרגיות ירוקות שמציע לנו הטבע:

  • אנרגיה סולארית מבית שחר אנרגיה
  • אנרגיית רוח
  • אנרגיה גיאותרמית – המופקת מחום במעבה האדמה
  • ביומסה (Biomass) – חומרים אורגניים מתחדשים המגיעים מהחי והצומח
  • כוח הידרואלקטרי – שנוצר מכוח זרימת המים

מה זה אומר – אנרגיה ירוקה?

כדי שהאנרגיה תיחשב כאנרגיה ירוקה, מקור האנרגיה לא יכול לייצר זיהום (כמו זה שיוצרים דלקים מאובנים). היום, לא כל המקורות המשמשים את תעשיית האנרגיה המתחדשת הם ירוקים. למשל, ייצור חשמל השורף חומר אורגני שמקורו ביערות בני קיימא, עשוי להיות תהליך מתחדש, אבל לא בהכרח ירוק. וזאת, בגלל שתהליך הבעירה עצמו יוצר CO2.

בניגוד למקורות דלק מאובנים (כמו גז טבעי או פחם), שההתפתחות שלהם עשויה לקחת מיליוני שנים, מקורות אנרגיה ירוקים הם מקורות מתחדשים באופן טבעי, והם גם לא כרוכים בפעולות כמו כרייה או קידוח, שעלולות להזיק למערכות אקולוגיות.

אנרגיה ירוקה – למה היא חשובה?

אנרגיה ירוקה חשובה לסביבה כי היא מחליפה את ההשפעות המזיקות של דלקים מאובנים, בחלופות ידידותיות יותר לסביבה. אנרגיה ירוקה אשר מופקת ממשאבי טבע, היא בדרך כלל גם מתחדשת ונקייה, לא פולטת כמעט גזי חממה, ולרוב גם זמינה בקלות.

גם אם ניקח בחשבון את מלוא מחזור החיים של מקור לאנרגיה ירוקה, היא משחררת הרבה פחות גזי חממה ומזהמי אוויר שונים, מאשר דלקים מאובנים. לכן, אנרגיה ירוקה טובה לא רק לכדור הארץ אלא גם לבריאותם של אנשים ובעלי חיים שנושמים את האוויר.

לסיכום המאמר

אנרגיה ירוקה יכולה גם להוביל למחירי אנרגיה יציבים, משום שהיא מיוצרת לרוב באופן מקומי, כך שהיא לא מושפעת ממשברים גיאופוליטיים, מזינוקים במחירים או משיבושים בשרשרת האספקה.

היתרונות הכלכליים כוללים גם יצירת מקומות עבודה רבים. בניית המתקנים ליצירת אנרגיה ירוקה דורשת ידיים עובדים, ותעשיה זו יכולה להביא ליצירת מיליוני מקומות עבודה ברחבי העולם.

בגלל שהפקת מקורות אנרגיה ירוקה, התקנת פאנלים סולארים ואנרגיית רוח, היא בעלת אופי מקומי, היא מציעה תשתית אנרגיה גמישה יותר, היא לא תלויה במקורות מרכזיים רחוקים, ולא מושפעת משינויי מזג אוויר, שעלולים ליצור תקלות באספקה השוטפת של האנרגיה הנדרשת למקומיים.

 

שתפו עם חברים
צרו עמנו קשר
*6793
כפר סבא התע"ש 20
ימים א’-ה’ 08:00-18:00
לייעוץ ללא התחייבות
מלאו פרטים ונחזור אליכם
התחל שיחה בווצאפ
1
היי, איך אפשר לעזור?
התחל שיחה
שלום איך נוכל לעזור?
Skip to content