שדה סולארי – מה זה ואיך זה עובד?

שדה סולארי מה זה ואיך זה עובד? בטח כבר שמעתם שהאנרגיה שהשמש מעניקה לכדור הארץ במשך שעה אחת, יכולה לספק את צרכי האנרגיה בעולם כולו למשך שנה אחת! אין ספק שהשמש היא מקור אנרגיה מדהים. ולמרות שאנחנו מסוגלים לאסוף רק כמות קטנטנה מאנרגיה זו, ההתמודדות עם אנרגיה זו באמצעות פאנלים סולאריים יכולה להשפיע באופן מהותי על כדור הארץ.

כאן נכנסים לתמונה השדות הסולאריים.

מה זה שדה סולארי?

שדה סולארי אוסף את קרני השמש הפוגעות בשטח השדה כדי להפיק מהן אנרגיה. בעוד שבעלי בתים מתקינים על הגגות שלהם לוח סולארי מתקדם יעזור כדי לייצר מספיק חשמל שיכסה את צרכי האנרגיה שלהם, שדה סולארי הוא מערכת דומה אבל בקנה מידה הרבה יותר גדול כדי ליצור מספיק חשמל שיוכל להפעיל בתים ועסקים רבים.

שדה סולארי מספק חשמל גם לחברת החשמל, כך שזו יכולה להשתמש באנרגיה נקיה במקום בדלק מאובנים ולהפיק אנרגיה שלא מייצרת זיהום כלשהו. אנרגיה מהשמש משתמשת גם במעט מאוד מים בהשוואה לתחנות הכוח המסורתיות.

שדה סולארי פוטו-וולטאי (PV) רחב ידיים, משתמש במאות או באלפי לוחות PV כדי להמיר את קרני השמש לחשמל.

סוגים של שדות סולאריים

יש שני סוגים של שדות סולאריים:

  • סוג אחד של שדה סולארי, הנחשב לפופולרי יותר ונמצא בשימוש נרחב יותר, משתמש בפאנלים סולאריים פוטו-וולטאיים (PV) הממירים מידית את אור השמש לחשמל.
  • סוג שני משתמש במערכת אנרגיה תרמית סולארית. סוג זה אוסף את אור השמש כדי לחמם נוזל שמעביר חום. נוזל זה נשאב לתוך מנוע תרמי הממיר את החום לאנרגיה.

איך זה עובד?

שדה סולארי עושה שימוש בקרקע פנויה, למשל קרקע חקלאית, ומשתמש במספר גדול של פאנלים סולאריים, כדי להמיר אנרגיה סולארית לאנרגיה חשמלית. האנרגיה המופקת בשדה הסולארי נמכרת לרשת החשמל, שיכולה כעת להפיק חשמל מאנרגיה נקיה.

התקנת המערכת בשדה הסולארי דומה מאוד להתקנת מערכת על גגות סולארים הבית, אבל היא בעלת היקף הרבה יותר גדול. בסופו של דבר, שדה סולארי משתמש בשטח קרקע עצום כדי לייצר ולמכור חשמל לצרכנים או לחברת החשמל.

מהי כמות האנרגיה ששדה סולארי יכול להפיק?

  • כמות האנרגיה המופקת בשדות סולאריים מחושבת בוואט (Watt),
  • הקיצור MW Watt) Mega) פירושו מיליון וואט.

הנה דוגמאות לכמות האנרגיה שאפשר להפיק משדות סולאריים:

  • השדה הסולארי הגדול ביותר על פני כדור הארץ הוא פארק השמש בסין שנקרא Longyangxia Dam Solar Park. שטח זה מייצר כ- MW850 מדי יום.
  • שדה סולארי גדול אחר ממוקם בקליפורניה. הוא נבנה בשנת 2011 במחוז ריברסייד והוא מייצר כ-850 MW מדי יום.
  • שדה ׳האנרגיה הסולארית התרמית הסולארית׳ הגדול ביותר על פני כדור הארץ ממוקם במדבר מוהאבי בקליפורניה, ונקרא: The Ivanpah Solar Electric Generating System. שדה זה מייצר כמות יומית מוגבלת של 392MW.
שתפו עם חברים
צרו עמנו קשר
*6793
כפר סבא התע"ש 20
ימים א’-ה’ 08:00-18:00
לייעוץ ללא התחייבות
מלאו פרטים ונחזור אליכם
התחל שיחה בווצאפ
1
היי, איך אפשר לעזור?
התחל שיחה
שלום איך נוכל לעזור?
Skip to content