פאנלים סולאריים

מאז גילוי פאנל הסולארי וכוחו להמיר את קרינת השמש לאנרגייה חשמלית לפני כ-100 שנים, עברו תהפוכות רבות בשוק. ישראל מאז ומעולם הייתה בקו הראשון של פיתוחים טכנולוגיים בתחום זה ודחפה את מערכות ייצור האנרגיה הסולאריות של העתיד. מיד נבין כיצד זה עובד עם פאנלים סולאריים.

מהו פאנל סולארי?

פאנלים סולאריים בנוי ממוליכים למחצה, בעיקר צורן (סיליקון) אשר בכוחו להמיר פוטונים המוקרנים אל ידי אנרגיית השמש לאנרגיה חשמלית שניתנת לצריכה, אחסון והזרמה ברשת הארצית. הפקת החשמל ממקור כמו השמש מזמן אינסוף אפשרויות בהפחתת עלויות ייצור החשמל – הן העלויות הכלכליות, הן העלויות הסביבתיות והן המורכבויות הפוליטיות הנוצרות מתלות של מדינות במדינות זרות עבור מקורות אנרגיה.

פאנלים סולאריים עוזבים את השטח ונכנסים לעיר

אנרגיה סולארית בהחלט יכולה להביא להשפעה אדירה על המאזן האקולוגי. אחרי הכל, 60% מפליטות הפחמן בישראל, מקורן בייצור חשמל. פאנלים סולאריים אינם פולטים מזהמים, מייצרים חשמל בעלויות נמוכות ועשויים לספק פתרון אנרגיה אקולוגי. יחד עם זאת, כיום מוקמות “חוות סולאריות” רבות בשטחים פתוחים, בין השאר באזורים המהווים בתי גידול לבעלי חיים וצמחים רבים. החום הרב שנצבר והמערכות המכאניות המשמשות למעקב פאנל סולארי אחרי השמש עשויים לפגוע בבתי גידול אלה ולגרום לנזק סביבתי מסוג אחר, במישור המקומי יותר.

איך למקסם את הרווח?

אם כן, על מנת למקסם את היעילות הסביבתית של פאנלים סולריים, מומלץ להתקין מערכות אלו דווקא במרכזי ערים, על גגות בתים ובתי עסק בו אינם מזיקים לטבע. התקנת המערכות על הגג לא תתפוס שטח קרקע שיכול לשמש למגוון שימושים אחרים בעיר ולא יפגע במרקם החיים הטבעי בשטחים הפתוחים.

בשנת 2019, ניכר כי השכילה הממשלה לעודד מגמה זו והחלה להציע הסדרות משתלמות להתקנת מערכות על גגות בתים במרכזים עירוניים וביישובים שונים בארץ.

למי מיועדות מערכות הפנלים הסולאריות?

בעבר קהל היעד העיקרי להקמת מערכות פנלים סולאריים במרחב העירוני היו חברות ומפעלים, המחזיקים בנכסי נדל”ן הכוללים שטחי גג עצומים בני מאות ואף אלפי מטרים. הטמעת הטכנולוגיה הולידה מרחב אפשרויות גדול יותר, היתכנות טכנולוגית והיתכנות כלכלית גם לבעלי נכסים פרטיים, המחזיקים בנכס בעל גג בן שלוש מאות מטרים ויותר.

מדוע להתקין מערכת סולארית על הגג הפרטי?

התקנת פאנלים סולאריים היא אינטרס ממשלתי וציבורי אשר נועד להביא לייצור אנרגיה ירוקה, שמירה על הסביבה וקיימות, הוזלת מחיר האנרגיה לטווח הארוך ומניעת תלות מדינית במקורות אנרגיה זרים. גם לבעלי החוות והגגות הסלולריים קיימת תועלת ויתרונות רבים בניצול הגג לצורך הקמת מערכת לייצור אנרגיה סולארית, כאשר בראשן עומדת התועלת הכלכלית.

יחידות האנרגיה והחשמל אשר מיוצרות על ידי המערכת הסולארית מתורגמות לקוט”ש, ונמכרות לחברת החשמל בהסדר ארוך טווח ומשתלם. ניתן לקזז את צריכת החשמל הביתית אל מול היקף ייצור החשמל של המערכת, ולגזור קופון על ההפרשים בין השניים, או להתנהל בעסקאות נפרדות: תשלום החשבון כמקובל ומכירת כלל אנרגיית ייצור החשמל לחברת החשמל. בשני המקרים מדובר בהסדר ייצרני ומשתלם ולמעשה בהכנסה פאסיבית קבועה. חשוב לדעת כי בהסכם הקיזוז התמחור ליחידת אנרגיה יהיה גבוה יותר בכ-50% ועל כן גם משתלם יותר.

ההסכם עם חברת החשמל הוא הסכם לתקופה בת עשרים וחמש שנים, מבטיח למעשה את ההכנסות והשבת ההשקעה בתוך שנים אחדות, ואין צורך לחדש אותו מדי שנה.

יתרונות נוספים להתקנת לוחות סולאריים

לוחות סולאריים אין צורך בהיתרי בניה- כחלק ממדיניות ממשלתית שנועדה לעודד ייצור אנרגיה ירוקה נקבע בשנת 2014 כי הקמת מערכת סולארית על הגג לא תחייב בהגשת בקשות היתר בניה ובבירוקרטיה המסועפת הנלוות לכך, כי אם בדיווח ויידוע של הוועדה המקומית לתכנון ובניה בלבד.

פאנלים סולאריים פטור ממס- גם בענף המיסוי מעודדת המדינה את בעלי הגגות הפרטיים למצות את “השטח המת” לטובת הפקת אנרגיה חשמלית ירוקה ומיטיבה, ומעניקה פטור ממס בגין ההכנסות ממכירת החשמל לחברת החשמל, עד לתקרה שנתית הקבועה בחוק.

פאנלים סולריים אפשרויות מימון

פאנלים סולאריים אפשרויות מימון- עלויות התקנת המערכת הסולארית על גג פרטי משתנות ומושפעות מגודל הגג, הקונסטרוקציה הקיימת, צרכי ומורכבות ההתקנה. העלות הממוצעת תעמוד על כמה עשרות אלפי שקלים- סכום שעשוי להרתיע רבים. יחד עם זאת, ניתן כיום לזכות בתכניות מימון משתלמות להתקנת המערכת, ללא השקעה של כל הון עצמי וכנגד הרווחיות הצפויה. טווח השבת ההלוואה בממוצע יעמוד על כשבע עד שמונה שנים, מה שיותיר עוד שנים ארוכות לבעל הנכס להינות מהכנסה פאסיבית מלאה.

תחזוקה- המערכת מותקנת על ידי חברת שחר אנרגיה במקצועיות שאין שניה לה, כוללת מוני מעקב ותקשורת ישירה לחברת החשמל, ולמעשה לבעל הנכס והגג אין כל צורך בהתנהלות שוטפת או בתחזוקה. בדיקת שוטפות, תיקונים ועבודות תחזוקה מבוצעת על ידי חברת שחר אנרגיה כחלק מתנאי השירות.

שחר אנרגיה מייצרת, מפתחת ומתקינה לוחות סולאריים כחול לבן כבר מעל עשור ומובילה בתחומה

לאורך כל שנות פעילותנו, קידמנו חידושים רבים במערכות לוחות סולאריים (פאנלים סולאריים) והתאמנו אותן באופן פורץ דרך לצרכים רבים של לקוחות מכל סוגי המגזרים. אנשי המקצוע המנוסים שלנו מספקים שירות לקיבוצים ומושבים רבים בארץ, בתי מלון, מפעלים, מוסדות חינוך, בתי ספר, מפעלים וכמובן, בתים פרטיים.

אנו מקיפים את עצמנו באנשי מקצוע ממגוון תחומים, כך שחברתנו מתפקדת כ-One Stop Shop בה כל השירותים בתהליך התקנת המערכת זמינים לך. בכל התהליך משלב התכנון, עבור בתהליכים הבירוקרטיים והפיננסיים ועד התקנת המערכת והשימוש בה בפועל.

דרך מצוינת לייצר חשמל

לוחות סולאריים הם דרך מצוינת לייצר אנרגיה ולהפחית את זיהום האוויר בנוסף פאנל סולארי זה גם חסכוניים, ומספקים אנרגיה נקייה וניתנים להתקנה על כל גג. פאנלים סולאריים פועלים על ידי המרת אור השמש לחשמל. תהליך זה נקרא פוטו-וולטאים והוא נעשה על ידי התאים הסולאריים בתוך הפאנל. חשוב לציין כי פאנלים סולריים אינם מפיקים אנרגיה בלילה או במזג אוויר מעונן.

לסיכום המאמר פאנלים סולאריים

  • במפגש הראשון עמנו, נבחן את צרכי כל דיירי הבית, המתקנים השונים והיקפי השימוש. מהמידע שנאסוף, נוכל להתאים את המערכת המושלמת לצרכיך.
  • נסייע לך לעמוד בכל הדרישות הטכניות שתעמיד לך חברת החשמל.
  • התקנת המערכת באיכות ומקצועיות הגבוהות ביותר, כך שאורך חייה יהיה אופטימלי.
  • שירותי תחזוקה ותפעול עתידיים.

אנשי המקצוע שלנו ישמחו להשיב לכל שאלה שלך. לייעוץ מקצועי, להזמנת שירות להתקנת לוחות סולאריים ולפרטים נוספים נשמח לעמוד עמך בקשר בהקדם. לפרויקטים שביצענו לחצו כאן.

מהו פאנל סולארי?

פאנל הוא מכלול של תאים פוטו־וולטאיים המאוגדים בתוך מסגרת המיועדת להתקנה. תאים פוטו־וולטאיים אלה קולטים את אור השמש ובאנרגיה הנוצרת מתקבל חשמל.

איזו תחזוקה נדרשת לפאנלים סולאריים?

יש להקפיד על שטיפת המערכת לוחות סולאריים, בצורה יסודית וקבועה בתדירות של אחת לחודש לפחות בחודשי הקיץ. הדרך הנכונה לניקוי הפנלים היא ע”י שטיפה במים נטולי מינרלים ומלחים ומסוננים מאבנית, יש להימנע משימוש בחומרים כימיים העלולים לפגוע בפאנלים.

מה כולל תהליך ייצור החשמל דרך פאנלים סולריים?

פאנלים סולאריים מורכבים מתאים, התא מורכב, בהפשטה, משתי שכבות של סיליקון שעברו אילוח, מה שיוצר הפרשי פוטנציאל ביניהם. כאשר קרן השמש (הפוטונים שבה) פוגעת בשכבה העליונה של הסיליקון, שטעונה בעודף אלקטרונים, היא משחררת אלקטרונים שנעים לשכבה השנייה ונוצר זרם חשמלי ישיר (DC). הזרם משורשר בין התאים בכל פאנל ובין פאנלים סולריים ונאסף באמצעות כבלים אל המהפך (ממיר), שהופך את הזרם לזרם  חליפי -AC ,שניתן להזרים אותו לרשת החשמל. היתרון הגדול של זרם חליפי הוא: היכולת להזרים אותו למרחקים ארוכים בלי איבודים משמעותיים.

למה לבחור בחברת שחר אנרגיה?

חברת שחר אנרגיה היא החברה המובילה בישראל למערכות פאנלים סולאריים. שחר אנרגיה בע”מ היא מהחברות הראשונות בתחום, ועל כן בעלת הנסיון הרב ביותר. הוקמה בתחילת 2009 ועוסקת בתחום האנרגיות המתחדשות. החברה מתמחה בפתרונות לאנרגיות מתחדשות ויעילות אנרגטית, עם דגש בתחום הפוטו וולטאי. לחברה יש ידע רב בתחום הרגולציה, הטכנלוגיה ופתרונות מימון, המאפשרים ללקוח לקבל פתרון מיטבי עבור הפרויקטים. החברה זכתה במכרזים גדולים ולכן מאפשרת רכישת ציוד בהיקפים גדולים ובמחירים אטרקטיביים, ומאפשרת איכות גבוהה במחיר רגיל.

שתפו עם חברים
צרו עמנו קשר
*6793
כפר סבא התע"ש 20
ימים א’-ה’ 08:00-18:00
לייעוץ ללא התחייבות
מלאו פרטים ונחזור אליכם
התחל שיחה בווצאפ
1
היי, איך אפשר לעזור?
התחל שיחה
שלום איך נוכל לעזור?
Skip to content